Şınav nedir? Nasıl çekilir?

DikmenSportland Spor 636 Kez Bakıldı 0 0
image2-1200x600

Sağlığımızın ve form dolu yaşantımızın bir parçasıdır spor yapmak.kapalı spor salonu Sektörünün oluşmadığı dönemlerde , insanlar Fit görünümünü şınav çekmeye , koşu yapmaya , futbol oynamaya , peynir tenekelerinden halter ve dumbbell yaparak Çalışmaya borçluydu.Bu makalemizde şınavın öneminden bahsedeceğiz.
Şınav çekmek bedensel anlamda gelişmenin en kolay yollarından bir tanesidir.Bu yazımızda Şınav nasıl çekilir ? Şınav Çeşitleri nelerdir ? gibi soruların cevaplarını açıklamaya çalışacağız.
Şınav ; düz bir zeminde , pençe diye tabir ettiğimiz ayak parmak uçları yere temas etmeli , aynı şekilde iki el arası mesafesi omuz genişliğinde olmak Şartı ile , vücudumuz yere paralel olacak şekilde beklenmeli.Derin nefes alarak kollarımızı bükülmeli ve gövdemizi olabildiğince zemine yaklaştırmalıyız.Göğüs kasımız zemine değecek kadar yaklaşmalı , fakat değmemelidir.Aşağıdan başlangıç noktasına nefes vererek dönülmeli ve şınav tekniği sonlandırılmalıdır.

ÜST GÖĞÜS KASLARINI ŞINAV İLE ÇALIŞTIRABİLİRMİYİZ ?

Şınav tekniği ile , düz bir zeminde normal şınav çalışması yapabilmenin yanında , üst göğüs kasımızı da şınav çekmek Şartı ile çalıştırabiliriz.
Üst Göğüs kasını şinav ile çalıştırmak isteyen bir kişi , iki el arası mesafesini düz olan zeminde ,bir omuz boyu genişliğinde ayarlamalı ve ayaklarını ellerinden yüksek bir noktaya koyarak şınav çekmelidir.Örnek olarak ; evimizde ellerimiz zemindeyken , ayaklarımızı yatağımıza koyarak şınav çekebiliriz.Eğimin artması şınavın etkisini üst göğüs kaslarından , omuz kaslarına doğru kaymasına neden olur.

ALT GÖĞÜS KASLARINI ŞINAV İLE ÇALIŞTIRABİLİRMİYİZ ?

Şınav tekniği ile alt Göğüs kaslarımızı , kolay yoldan çalıştırabiliriz.Ayaklarımızın yerde olduğu , ellerimizin yüksekte olduğu şınavda alt Göğüs kaslarımızı çalıştırmış oluruz.Alt Göğüs kasını çalıştırmayı hedeflediğimiz şınavda eğimi ayarlarken dikkatli olmalıyız.Eğimi ne kadar yüksek ayarlarsak , kola binecek olan yük azalacağından , şınavın alt göğüsümüze etkisi azalacaktır.

.

GÖĞÜS KASLARINIZI GENİŞLETMEK İSTİYORSANIZ

Ellerimizi omuz genişliğinden daha çok açmalıyız.Bu şekilde Çekilen şınavlar göğüsümüzün koltuk atlarına yakın olan yan kısımlarını çalıştırıyor.

GÖĞÜS KASLARINIZIN TOPARLANMASINI İSTİYORSANIZ

Ellerimiz şınav pozisyonundayken , göğüsümüzün ortasında Üçgen şeklinde tutarak şınav çekiyorsak , Göğüs kaslarımızın birbirine bakan iç kısımlarını çalıştırmış oluyoruz.Bu şekilde Göğüs kaslarımızı toparlayabilirsiniz.

GÖĞÜS KASLARINIZI HER AÇIDAN ÇALIŞTIRMAK İSTİYORSANIZ

Normal göğüs çalışması yapmak istiyorsanız ; iki el arası dar seviye , orta seviye , geniş seviye olmak kaydı ile Çekilen şınavlar.
Üst Göğüs kaslarınızı her açıdan Çalıştırmak istiyorsanız ; ayaklar ellerden yukarıda iken iki el arası dar seviye , orta seviye , geniş seviye olmak kaydı ile Çekilen şınavlar.
Alt Göğüs kaslarınızı her açıdan çalıştırmak istiyorsanız ; eller ayaklardan yukarıda iken , iki el arası dar seviye , orta seviye , geniş seviye olmak kaydı ile Çekilen şınavlar , büyük göğüs kası çalışmaları olarak adlandırılabilir.
Doğru şınav nasıl çekilir ve Çeşitleri nelerdir gibi sorularımızın yanıtını Uygulamalı alabileceğiniz spor kulübümüz , sporty spor ve sağlıklı yaşam kulübüdür.Form ve sağlık dolu günler sizinle olsun.Bizi takip edin.

Belki bunlar dikkatinizi çekebilir...

0 Yorum “Şınav nedir? Nasıl çekilir?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir